Skip to content

On one type of the openwork medallions. Notes

Tags:

Medaliony z kolekcji British Museum i Victoria & Albert Museum są zrobione ze złota i ozdobione granatami [w przypadku medalionu z V&A zachował się tylko środkowy]. Ażurowy wzór został wykonany techniką opus interrasile. Okrągły kamień w centrum jest otoczony rozetą składającą się z siedmiu kaboszonów granatu wyszlifowanych w kształcie łezki. Oba medaliony mają podobną średnicę – odpowiednio 3.1 i 3.5 cm. Są datowane na II-III wiek, V&A Museum określa swój medalion jako element naszyjnika.

BM udostępnia zdjęcie tylnej strony ornamentu, na którym widać, jak za pomocą cienkich pasków metalu są połączone, lub tylko dodatkowo wzmocnione, oprawy kamieni. Konstrukcja medalionu jest dodatkowo wzmocniona kółkiem zrobionym z paska złota przylutowanym pod spodem gniazd kamieni z rozety.
Brak jest dodatkowych uchwytów, czy śladów po nich, co wskazuje na to, że element ten był przyszyty do materiału lub skóry.

Ten sam sposób wykonania wzoru, osadzenia kamieni i ramkę imitującą granulację, czy drut koralikowy, widzimy w przypadku ornamentu z kolekcji muzeum Benaki w Atenach.
Pochodzący z V wieku ornament został najprawdopodobniej wykonany w Syrii.

Ażurowy złoty dysk o średnicy 4 cm jest ozdobiony pastą szklaną osadzoną w formie kaboszonów w centralną i osiem bocznych opraw. Centralny szklany kaboszon otaczają półkoliste płatki i palmety. Wlutowane pierścienie na odwrocie najprawdopodobniej służyły do przyszycia przedmiotu do materiału ubioru.


© The Morgan Library & Museum 2012.2:35

Kontynuacja stylistyczna

Podobna, ale już znacznie późniejsza, bo datowana na VI – początek VII wieku, jest brosza z kolekcji The Morgan Library & Museum. Jest ona też większa, ma średnicę 5.9 cm. Zrobiona jest ze złota na bazie z brązu (spodnia płyta z zapięciem) i ozdobiona jest granatami i zieloną szklaną pastą. Podobno pochodzi z regionu północnego Kaukazu.

[Istnieje druga wersja opisu, która podaje, że brosza pochodzi z okresu 450-500 n.e. ze wschodniej części Morza Czarnego https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Disc_brooch,_Eastern_Black_Sea,_c._450-500_AD,_gold,_garnet,_glass,_paste_-_Morgan_Library_&_Museum_-_New_York_City_-_DSC06645.jpg ]


  • M. Treister, Cloisonné-and champlevé-decoration in the Gold work of the Late Hellenistic-Early Imperial Periods https://www.academia.edu